Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Щодо належного адміністрування єдиного податку четвертої групи

, опубліковано 12 лютого 2024 о 10:47

Державна податкова служба України з метою належного адміністрування єдиного податку четвертої групи та забезпечення податкового контролю цього податку повідомляє таке.

Для набуття статусу або підтвердження статусу платника єдиного податку відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) сільськогосподарські товаровиробники не пізніше 20 лютого поточного року подають:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок;

додаток 3 «Розрахунок мінімального загального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Форма податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578, зі змінами та доповненнями).

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 09.11.2023 № 1935 «Про внесення змін до Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва» (далі - Наказ №1935), внесено зміни до Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва, подання якого є обов’язковим при набутті або підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи.

Відповідно до п.46.6 ст. 46 Кодексу якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, який затвердив такі форми, зобов’язаний оприлюднити нові форми звітності.

Вимоги статей 46 - 50 цього Кодексу не поширюються на декларування товарів (продукції), ввезених на митну територію України або вивезених з неї відповідно до митного законодавства України (крім випадків, визначених у цих статтях), а також на інше інформаційне декларування, яке містить економічні відомості про суб'єктів оподаткування, що не стосуються обчислення податків.

Оскільки Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва відповідає визначенню, зазначеному в цій статті, то зміни до наказу №1935 набувають чинності з моменту опублікування, а саме, з 05 січня 2024 року.

При цьому, слід зазначити, що зміни до Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва по новій формі надають можливість платнику скоригувати загальну суму доходу сільськогосподарського товаровиробництва під кредитні резерви, що в свою чергу вплине на розмір частки сільськогосподарського товаровиробництва та на можливість залишення платника на спрощеній системі оподаткування.