Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Реалізація іноземними компаніями права на отримання статусу/відмови від статусу податкового резидента України.

, опубліковано 23 лютого 2022 о 10:59

Про порядок взяття на облік та зняття з обліку іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України розповів для ЗМІ начальник Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Богдан Катрушин.

За його словами, Порядок взяття на облік та зняття з обліку іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України набрав чинності 04 лютого 2022 року. Даний Порядок затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.12.2021 №663 (далі - Порядок № 663).

Порядок № 663 розроблено з метою реалізації права іноземної компанії для отримання статусу/відмови від статусу податкового резидента України та забезпечення виконання положень п.п, 133.1,5 п. 133.1 ст. 133 розділу III Податкового кодексу України (далі - Кодекс); якими визначені умови місця ефективного управління на території України юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства інших країн (іноземних компаній), а також отримання іноземною компанією статусу податкового резидента України як платника податку на прибуток підприємств або відмови від цього статусу.

Більш детально Богдан Катрушин розповів про дію Порядку № 663 на юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства інших країн (іноземні компанії) та мають місце ефективного управління на території України.

Він звернув увагу, що згідно з п.п. 133.1.5 п. 133.1 ст. 133 розділу III Кодексу місцем; ефективного управління вважається Україна, якщо дотримується одна або декілька з таких умов щодо іноземної компанії чи її видів діяльності:

а)  проведення зборів виконавчого органу іноземної компанії регулярніше в Україні, ніж у будь-якій іншій країні;

б)     прийняття управлінських рішень і здійснення іншої поточної (операційної) діяльності іноземної компанії її посадовими особами переважно здійснюється з України;

в)     фактичне управління діяльністю іноземної компанії переважно

здійснюється з України незалежно від наявності в осіб, які здійснюють таке управління, формальних (юридичних) повноважень для такого управління.

«У разі якщо іноземна компанія може бути визнана такою, що має місце ефективного управління в іншій іноземній державі, місцем управління такої іноземної компанії визначається Україна, якщо в Україні виконується хоча б одна з таких умов: управління банківськими рахунками іноземної компанії; ведення бухгалтерського або управлінського обліку іноземної компанії; управління персоналом іноземної компанії. Порядок взяття на облік іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України визначено розділом II Порядку № 663 та, зокрема, передбачає, що іноземна компанія до початку діяльності (здійснення ефективного управління) на території України зобов’язана стати на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта ефективного управління», - зазначив Богдан Катрушин.

Стосовно взяття на облік нерезидента (іноземної юридичної компанії, організації).  

Іноземна компанія, яка перебуває на обліку в контролюючому органі та внесена до реєстру платників податків-нерезидентів, для взяття на облік як платника Податку на прибуток із статусом податкового резидента України подає до контролюючого органу заяву іноземної компанії про взяття на облік/зняття з обліку як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України за формою № 1-ІК (далі - Заява за формою № 1-IК, додаток до Порядку № 663) з ознакою «Отримання статусу податкового резидента України», у якій зазначається інформація про об’єкт (об’єкти) ефективного управління в Україні такої іноземної компанії.

Як зазначив Богдан Катрушин, у випадку, коли іноземна компанія не перебуває на обліку в контролюючому органі, то для взяття на облік як платника податку на прибуток зі статусом податкового резидента України вона повинна подати дві заяви, а саме:

- заяву за формою № 1-ІК з ознакою «Отримання статусу податкового резидента України»;

- заяву нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу) за формою № 1-ОПН  з метою внесення даних до реєстру платників податків-нерезидентів.

Іноземна компанія, яка отримала статус податкового резидента України, зобов’язана обраховувати та сплачувати податок на прибуток підприємств у загальному порядку, передбаченому Кодексом, для платників податку - резидентів з поданням до контролюючого органу, у якому така компанія перебуває на обліку як платник податків, податкових декларацій з податку на прибуток підприємств, за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897.

«Іноземна компанія має право відмовитися від статусу податкового резидента України на підставі подання Заяви за формою № 1-ІК з ознакою «Відмова від статусу податкового резидента України» до контролюючого органу у порядку, визначеному розділом III Порядку № 663, та за результатами проведення; перевірки контролюючим органом у зв’язку з відмовою іноземною компанією від податкового резидентства. Відмова іноземною компанією від статусу податкового резидента України прирівнюється до ліквідації юридичної особи», - зазначив Богдан Катрушин.

Оподаткування доходу, що виплачується у зв’язку з відмовою іноземною компанією від податкового резидентства, здійснюється на рівні акціонерів або інших осіб, які мають право на отримання такого доходу.

Контролюючим органом після отримання Заяви за формою № 1-ІК про відмову від статусу податкового резидента України вживаються заходи податкового контролю та проведення перевірки іноземної компанії за період її перебування у статусі податкового резидента України як платника податку на прибуток підприємств (відповідно до Порядку проведення перевірки контролюючого органу у зв’язку з відмовою іноземною компанією від статусу податкового резидента України; затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2020 №772).

Після проведення перевірки та сплати до бюджету в повному обсязі грошових зобов’язань, що виникли за період перебування такої іноземної компанії на обліку зі статусом податкового резидента України, контролюючим органом здійснюються заходи щодо зняття з обліку іноземної компанії зі статусом податкового резидента України.

За наявності підстав, визначених п. 64.5 ст. 64 глави 6 розділу II Кодексу, іноземна компанія залишається на обліку в контролюючому органі як платник податків-нерезидент.