Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Право платника податків коригувати ціну контрольованої операції і суми податкових зобов’язань

, опубліковано 03 лютого 2022 о 09:30

Про можливість коригування cуб’єктом господарювання ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань під час здійснення контрольованих операцій  розповів  для ЗМІ начальник Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Богдан Катрушин.

За його словами, відповідно до пп.39.5.4 п.39.5 ст.39 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у разі застосування платником податків під час здійснення контрольованих операцій умов, що не відповідають принципу «витягнутої руки», платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Найчастіше таке коригування здійснюється саме за підсумками календарного (звітного) року, якщо платником використовуються методи трансфертного ціноутворення, які ґрунтуються на розрахунку та порівнянні показників рентабельності контрольованої операції.

Платник податків має право провести самостійно коригування та відобразити результати його проведення у додатку РІ (рядки 3.1.3 та 3.1.4) та додатку ТЦ до декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) за підсумками того звітного періоду, в якому платником було встановлено, що ціни здійснених ним контрольованих операцій не відповідають принципу «витягнутої руки».

Податкові зобов'язання розраховують відповідно до:

максимального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції були вищими за максимальне значення діапазону цін (рентабельності)

та/або

мінімального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції були нижчими за мінімальне значення діапазону цін (рентабельності).

Як зазначив Богдан Катрушин, сума податкового зобов'язання, розрахованого за результатами самостійного коригування, підлягає сплаті в строки, визначені ст. 57 ПКУ.

Додаток ТЦ  платник податку може подавати і як звітний (звітний новий), і як уточнюючий. Правила заповнення додатку ТЦ передбачені Порядком складання звіту про контрольовані операції, затвердженим наказом Міністерства Фінансів України від 04.02.2016 № 187/28317.

«Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених п. 50.2 ст. 50 ПКУ,  зокрема надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати й штраф у розмірі 3 % від такої суми до подання уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовують у разі подання уточнюючого розрахунку до Декларації за попередній податковий (звітний) рік із метою здійснення самостійного коригування згідно із ст.39 ПКУ у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним», - повідомив Богдан Катрушин.

Якщо виправлення показників Додатка ТЦ здійснюють в уточнюючій Декларації, то правильні значення коригування ціни під час продажу/придбання товарів (робіт, послуг) відображають у рядках 15 та 17 Додатка ТЦ із подальшим їх відображенням у рядках 3.1.3 ТЦ та 3.1.4 ТЦ Додатка РІ «Різниці» уточнюючої Декларації.

На підставі порівняння податкового зобов'язання такої Декларації та уточнюючої Декларації визначають суми збільшення податкового зобов'язання, пені та штрафу, які відображають у частині «Виправлення помилок» (рядки 26, 29 та 30) Декларації.

У разі виправлення показників Додатка ТЦ в уточнюючій Декларації за попередній податковий (звітний) рік у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним, платник податку не нараховує та не відображає суми пені та штрафу в рядках 29 та 30 Декларації.

Разом з уточнюючою Декларацією платник податку має право надати до контролюючого органу доповнення із поясненням проведених виправлень.

«Якщо умови здійснення контрольованих операцій, що не відповідають принципу «витягнутої руки» будуть встановлені контролюючим органом, (за умови, що платник податків не скористався своїм правом на проведення самостійного коригування в порядку передбаченим Податковим кодексом України) то розрахунок податкових зобов’язань платника у контрольованих операціях проводиться згідно із ціною (показником рентабельності), яка (який) дорівнює значенню медіани такого діапазону», - зазначив Богдан Катрушин.