Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Зміни до Порядку обліку платників податків і зборів: що необхідно знати?

, опубліковано 27 січня 2022 о 08:00

Про зміни до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588, внесені наказом Міністерства фінансів України від 13.12.2021 р. № 662 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів та Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» розповів для ЗМІ в.о. заступника начальника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Юрій Назаренко. 

Як нагадав Юрій Назаренко, розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 р. №№ 707-730 визначені адміністративні центри та затверджені території територіальних громад усіх областей України. Отже починаючи з липня 2020 року діє новий районний розподіл, зокрема, утворені нові райони з визначенням територій територіальних громад, затверджених розпорядженнями КМУ, які ввійшли до їх складу.

За його словами, у зв’язку із зазначеними нововведеннями згідно з Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 р. № 807-IX впроваджено Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України  від 26.11.2020 р. N 290 (далі – КАТОТТГ).

Із впровадженням КАТОТТГ до форм документів (додатки до Порядку 1588) наказом 662 вносяться зміни, що передбачають надання платниками податків інформації про місцезнаходження згідно КАТОТТГ, а саме до:

- Додатку 5 – Заява (для юридичних осіб та відокремлених підрозділів) (форма № 1-ОПП);

- Додатку 6 – Заява нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу ) (форма № 1-ОПН);

- Додатку 8 – Заява (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) (Форма N 5-ОПП);

- Додатку 9 – Заява про взяття на облік за неосновним місцем обліку (Форма N 17-ОПП);

- Додатку 10 – Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Форма № 20-ОПП).

"Замість коду КОАТУУ в визначених формах документів  необхідно зазначати код КАТОТТГ. При цьому подані раніше форми документів є чинними і подавати заяви або повідомлення з метою зміни коду КОАТУУ на новий код КАТОГГ не потрібно. Порядок 1588 доповнено новим додатком 11 «Запит про надання довідки про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру» (Форма № 34-ОПН) », - повідомив Юрій Назаренко.

Він зазначив, що Запит за формою № 34-ОПН може бути поданим до будь-якого контролюючого органу або державної податкової інспекції в один із таких способів: особисто платником податків або представником, уповноваженою на це особою; поштою; через електронний кабінет в електронній формі з дотриманням вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про електронні довірчі послуги".

«Запровадження форми № 34-ОПН спростить відносини певної категорії платників податків з контролюючими органами, а саме: нерезидентам, фізичним особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, учасникам договорів про спільну діяльність, договорів про управління майном та угоди про розподіл продукції. До Порядку № 1588 також внесені зміни, що стосуються ведення обліку платників податків. Тобто, щодо кожного платника податків визначається територіальний орган ДПС, ДПІ обслуговування, код за 3 рівнем КАТОТТГ згідно місця проживання чи знаходження або 5 рівнем за його наявності», - повідомив Юрій Назаренко.