Форма і Порядки заповнення звітів № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» (далі – Звіт № 1-ОА) та № 1-ОТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі» (далі – Звіт № 1-ОТ) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 із змінами і доповненнями (далі – Наказ № 49).
Інформація у розрізі контрагентів, у яких/яким здійснювало(а)ся придбання/реалізація алкогольних напоїв (тютюнових виробів та тютюнової сировини) подається згідно з розділами II та III відповідних звітів.
При цьому розділами III вищезазначених порядків передбачено заповнення:
у графі 1 коду адміністративно-територіальної одиниці згідно з додатком до Наказу № 49;
у графі 2 – найменування або прізвища, ім’я, по батькові контрагента;
у графі 3 – коду за ЄДРПОУ/реєстраційного номеру облікової картки платника податків або серії та номеру паспорта фізичної особи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
В той же час, якщо суб’єктом господарювання здійснюється імпорт (експорт) алкогольних напоїв (тютюнових виробів) у графі 1 замість коду адміністративно-територіальної одиниці місця реєстрації контрагентів у яких/яким здійснювало(а)ся придбання/реалізація алкогольних напоїв (тютюнових виробів) рекомендовано проставляти код «28», а у графах 2-3 – всі наявні реквізити імпортерів (експортерів) алкогольних напоїв (тютюнових виробів) та країну, в яку (з якої) відбувається постачання.
Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями реалізація підакцизних товарів (продукції) – будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Статтею 1000 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями (далі – ЦКУ) визначено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя.
За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (ст. 1011 ЦКУ).
Враховуючи викладене, у разі здійснення імпорту (експорту) алкогольних напоїв (тютюнових виробів) на підставі договорів комісії комісіонер у графах 2-3 розділів ІІ та ІІІ Звіту № 1-ОА та Звіту № 1-ОТ зазначає реквізити комітента (довірителя) як контрагента, якому здійснювалась реалізація алкогольних напоїв (тютюнових виробів) – при імпорті, та як контрагента, у якого здійснювалось придбання алкогольних напоїв – при експорті алкогольних напоїв (тютюнових виробів). При цьому, комітент (довіритель) у графах 2-3 розділів ІІ та ІІІ Звіту № 1-ОА та Звіту № 1-ОТ зазначає реквізити комісіонера як контрагента, якому здійснювалась реалізація алкогольних напоїв (тютюнових виробів) – при експорті таких товарів, та контрагента, у якого здійснювалось придбання алкогольних напоїв (тютюнових виробів) – при імпорті алкогольних напоїв (тютюнових виробів).