«Організація роботи із запобігання та протидії корупції в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків» - такою стала тема для ЗМІ за участю в.о. начальника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП Андрія Суббота.
Так, Андрій Суббот наголосив, що корупція належить до найбільш небезпечних негативних соціальних явищ, що призводить до руйнування основ правопорядку. Корупція сковує ділове життя країни і знижує ефективність державного управління. Соціальні наслідки корупції значні – корупція припускає істотну відмінність між оголошеними і реальними цінностями, формує у членів суспільства «подвійний стандарт» моралі і поведінки, корупція сприяє несправедливому перерозподілу благ, дискредитує право як інструмент регулювання життя держави і суспільства, знижує довіру суспільства до влади.
Боротьба з корупцією є пріоритетним напрямком розвитку держави, що сприятиме стабільному соціально-економічному зростанню України, розбудові ефективних та інклюзивних демократичних інститутів, підвищенню довіри громадян до органів влади.
Він зазначив, що Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, здійснюючи, в т.ч. через утворені в установленому порядку територіальні органи, повноваження з контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, адміністрування єдиного внеску, контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, діяльністю в сфері ЗЕД, дотриманням порядку проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження ліцензійних видів господарської діяльності.
Андрій Суббот наголосив, що боротьба з корупцією в ДПС є одним з пріоритетних напрямків в організації діяльності органу.
Загальна єдина відомча політика ДПС щодо запобігання та протидії корупції ґрунтується на принципах верховенства права, законності, дотримання стандартів доброчесності на державній службі, нетерпимості до корупції, невідворотності покарання за вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень.
Заходи з реалізації засад загальна відомча політика щодо запобігання та протидії корупції в ДПС визначені в Антикорупційній програмі ДПС на 2020 – 2022 роки, метою якої є забезпечення відповідності діяльності ДПС вимогам антикорупційного законодавства, здійснення правових, організаційно-управлінських та практичних заходів, спрямованих на ефективне попередження корупції та зниження її впливу на діяльність ДПС.
В попередні роки антикорупційна стратегія в державі була зосереджена на пріоритетах, пов’язаних зі створенням системи сучасних антикорупційних інструментів (правових інститутів) та розбудові системи антикорупційних органів, що мали забезпечити ефективну реалізацію цих інструментів.
Законом України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції» визначено правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень, передбачено створення в органах державної влади та місцевого самоврядування уповноважених підрозділів, на які покладаються завдання з організації та здійснення заходів із запобігання та виявлення корупції.
За його словами, в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків (далі – Міжрегіональне управління), яке є територіальним органом ДПС, для забезпечення здійснення дієвих заходів із запобігання та виявлення корупції утворено відповідний уповноважений підрозділ – сектор з питань запобігання та виявлення корупції.
Невідворотність покарання за корупційні злочини та пов’язані з корупцією правопорушення є лише одним з інструментів подолання корупції.
Наразі пріоритетним напрямком в боротьбі з корупцією можна назвати застосування превентивних заходів, які будуть сприяти запобіганню та протидії корупції в усіх її проявах.
Саме тому, наголосив Андрій Суббот, найбільшу увагу та зусилля в питанні запобігання та протидії корупції в Міжрегіональному управлінні з боку керівництва та співробітників сектору з питань запобігання та виявлення корупції зосереджено на попереджені та недопущені вчинення корупційних злочинів та пов’язаних з корупцією правопорушень працівниками Міжрегіонального управління, створені в колективі територіального органу атмосфери неприйняття, осуду та нетерпимості корупції в усіх її проявах.
Протягом 2021 року, з початку діяльності Міжрегіонального управління вживаються вичерпні заходи, передбачені чинним антикорупційним законодавством та Антикорупційною програмою Державної податкової служби України на 2020 – 2022 роки.
Впроваджені відповідні внутрішні розпорядчі документи щодо запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням, зокрема: щодо визначення спеціально уповноваженої особи з питань етики поведінки; про організацію роботи з внесеними викривачами повідомленнями про корупцію, про особливості приймання дарунків, одержаних як подарунки державі; щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Регулярно проводяться навчальні заходи з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства, надається методична та консультаційна допомога, як структурним підрозділам, та і окремим працівникам Міжрегіонального управління.
Вживаються заходи щодо запобігання конфлікту інтересів, врегульовано два потенційних конфлікти інтересів у співробітників Міжрегіонального управління. Факти вчинення дій, прийняття рішень в умовах конфлікту інтересів відсутні.
Здійснюються заходи щодо перевірки факту подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Фактів не подання або несвоєчасного подання декларацій діючими державними службовцями Міжрегіонального управління не встановлено. Встановлено факт неподання декларації особою, яка припинила державну службу, про що повідомлено Національне агентство з питань запобігання корупції.
Своєчасно розглядаються звернення платників податків щодо можливих неправомірних дій співробітників Міжрегіонального управління. За фактами неналежного виконання службових обов’язків до працівників Міжрегіонального управління застосовувались заходи дисциплінарного впливу.
Андрій Суббот підкреслив, що на даний час результатом такої роботи щодо запобігання та протидії корупції в Міжрегіональному управлінні є відсутність фактів вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень з боку працівників Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.