Надаємо вашій увазі найцікавішу підбірку запитань – відповідей на дану тематику.
1. Які нові правила застосування реєстраторів розрахункових операцій малим бізнесом у 2022 році.
Законом України від 06.07.1995 № 265/95 ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначено, що застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (ПРРО) є обов`язковим для суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції.
Отже, з 01.01.2022 року платники єдиного податку другої - четвертої груп при здійсненні будь-яких розрахункових операцій повинні застосовувати РРО та/або ПРРО.
Пунктом 296.10 статті 296 Податкового кодексу України визначено, що платники єдиного податку першої групи не застосовують реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстраторів розрахункових операцій.
Фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, відповідно до Закону № 265 повинні застосовувати РРО та/або ПРРО при здійсненні будь-яких розрахункових операцій на загальних підставах. Винятком є ті суб’єкти господарювання, які визначені у статті 9 Закону № 265.
2. Який порядок реєстрації ПРРО в контролюючому органі.
Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування ПРРО регламентовано наказом Міністерства фінансів України від 23 червня 2020 року № 317.
Реєстрація в контролюючому органі ПРРО проводиться автоматично через Єдине вікно подання електронної звітності із застосуванням будь-якого програмного забезпечення, наявного у суб’єкта господарювання –Електронний кабінет, iFin, Sonata, M.E.Doc тощо.
Реєстрація відбувається на підставі заяви за формою № 1-ПРРО, яка подається виключно в електронній формі.
Реєстрація ПРРО здійснюється фіскальним сервером ДПС після автоматичної обробки заяви, шляхом внесення даних до Реєстру ПРРО.
Під час реєстрації ПРРО, кожному ПРРО фіскальним сервером ДПС автоматично формується та присвоюється фіскальний номер, який не змінюється у разі перереєстрації ПРРО і зберігається до моменту скасування реєстрації ПРРО. Датою реєстрації ПРРО є дата формування фіскальним сервером ДПС фіскального номера ПРРО.
Обмін даними між ПРРО та фіскальним сервером здійснюється виключно в електронній формі із застосуванням електронних підписів або печаток. Для застосування електронних підписів або печаток для підписання всіх документів, що формуються ПРРО, суб’єкту господарювання необхідно подати повідомлення про ідентифікатори ключів касирів чи печатки суб’єкта господарювання. При роботі в ПРРО можливо використовувати ключі будь-якого надавача електронних довірчих послуг.
3. Що таке режим офлайн при застосуванні ПРРО.
На період відсутності зв'язку між ПРРО та фіскальним сервером проведення розрахункових операцій суб'єктом господарювання здійснюється в режимі офлайн, що може тривати не більше ніж 36 годин, та не більше ніж 168 годин протягом календарного місяця (Закон України від 20.09.2019 р. № 128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ).
Під час роботи ПРРО в режимі офлайн кожному створеному електронному документу, електронному розрахунковому документу, електронному фіскальному звітному чеку присвоюються фіскальні номери з діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером.
ПРРО не може працювати в режимі офлайн після спливу встановлених граничних строків застосування такого режиму суб'єктом господарювання, без наявного невикористаного діапазону фіскальних номерів, а також за наявності зв'язку між ПРРО та фіскальним сервером.
4. Що таке програмний реєстратор розрахункових операцій.
Програмний реєстратор розрахункових операцій – програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс у вигляді технологічного та/або програмного рішення, що використовується на будь-якому пристрої та в якому фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу.
Програмний РРО можна встановити на смартфон, планшет, комп’ютер чи інший пристрій, який підтримує операційну систему Windows, Android та має підключення до мережі Інтернет.
5. Який порядок визначення діапазону, видачі, резервування фіскальних номерів.
Для кожного ПРРО, що внесений до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі - Реєстр), фіскальним сервером формується окремий діапазон фіскальних номерів, що присвоюються електронним розрахунковим документам під час роботи ПРРО в режимі офлайн.
Перша порція Діапазону для ПРРО формується фіскальними сервером під час присвоєння ПРРО фіскального номера та внесення його до Реєстру. Така порція зарезервованих фіскальних номерів містить дві тисячі номерів. У разі необхідності за заявою суб'єкта господарювання може бути збільшено таку кількість на максимальну кількість розрахункових документів сформованих ПРРО в режимі онлайн протягом 36 годин безперервно протягом календарного року.
Наступні порції зарезервованих фіскальних номерів для ПРРО формуються щоразу після приймання фіскальним сервером від ПРРО пакета створених таким ПРРО копій електронних розрахункових документів із присвоєними їм у режимі офлайн фіскальними номерами із Діапазону. Такі порції містять зарезервовані фіскальні номери у кількості, що відповідає кількості отриманих від відповідного ПРРО копій розрахункових документів з використаними фіскальними номерами з Діапазону.
Діапазон, який видається для роботи ПРРО в режимі офлайн, складається з переліку конкретних зарезервованих за ПРРО фіскальних номерів.
Зарезервований за ПРРО фіскальний номер формується як випадковий унікальний набір літер і цифр.
Суб'єкт господарювання може прийняти рішення про те, що у разі відсутності зв'язку між ПРРО та фіскальним сервером проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного встановлення такого зв'язку, про що суб'єкт повідомляє під час реєстрації ПРРО або в період його експлуатації. У разі отримання такого повідомлення для ПРРО фіскальним сервером не формується Діапазон або раніше виданий Діапазон анулюється.